Ana Sayfa Eğitim 28 Aralık 2022 0 Görüntüleme

Rektör Prof. Dr. Budak, son bir yılı değerlendirip geleceğe yönelik projelerini anlattı

Ege Üniversitesinde  “2022 Yılı Kıymetlendirme ve Geleceğe Yönelik Vizyon Sunumu” yapıldı

Göreve başladıkları günden bu yana bilhassa de son bir yılda Ege Üniversitesinde büyük başarılara imza atıklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, ülkemizin dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girmesine bilim temelli nitelikli katkı sunmak için birlik ve beraberlik içinde çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz” dedi.

Prof. Dr. Budak, “Bir yıllık süreçte hayata geçirdiğimiz aksiyon planlarını ve gelecek yıla ilişkin projeksiyonumuzu mensuplarımızla değerlendirdiğimiz bu sunum, şeffaflık ve hesap verilebilirlik unsuru çerçevesinde şekillenen idare anlayışımızın somut göstergelerinden biridir”  diye konuştu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, 2022 yılının değerlendirmesini ve 2023 yılının amaçlarını anlatan “2022 Kıymetlendirme Sunumu” gerçekleştirdi. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür  Merkezinde gerçekleşen toplantıya üniversite üst idaresi, senato üyeleri, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

Sunumuna Mehmet Akif Ersoy’u anarak başlayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bağımsızlık uğraşımızın simgesi İstiklal Marşımızın müellifi ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete irtihalinin 86’ıncı yıl periyodunda hürmet ve minnetle yâd ediyorum. Bizim tarihe, bu ülkeye ve bu üniversiteye karşı vefa borcumuz var” diye konuştu. Rektör Budak, Çanakkale Savaşı ve kurtuluş çabasını anlatan kısa bir görüntü izletti.

Yakaladıkları muvaffakiyet ivmesine vurgu yapan Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak ortak akılla oluşturduğumuz eylem  planları dahilinde hareket eden, stratejik planımızı Cumhurbaşkanlığı ve YÖK nezdinde derç  eden; tam akredite, öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesiyiz. Daha dün üzere hatırladığım dönem teslim merasiminde altını çizdiğimiz gayeleri daima birlikte gerçekleştirerek tarihi başarılara imza attık. Yeni devrimizde de Birleşmiş Milletlerin ve ülkemizin  kalkınma planlarını dikkate alarak hazırladığımız Dijitalleşme ve Milletlerarasılaşma gayelerimiz doğrultusunda çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Çalışmalarında kalite garantisini öncelediklerini lisana getiren Rektör Prof. Dr. Budak, “Eğitim-öğretim başta olmak üzere Üniversitemizde yürüttüğümüz tüm faaliyetlerin kalite teminatı altında gerçekleştirilmesini önemsiyorum. 2022 yılı sonu prestiji ile akredite program sayımız 50.  Tıp Fakültemizde de 22 Anabilim Kısmımız Uzmanlık Eğitimi Akreditasyon Dokümanına sahip. Cumhuriyetin 100’üncü yılı Ege’de kalitenin de yüzyılı olmalı. Bu manada Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında tüm programlarımızın YÖKAK tarafından tescil edilen ulusal yahut memleketler arası akreditasyon kuruluşları tarafından programlarımızın akredite edilmesini sağlayacağız” diye konuştu.

“Araştırma bütçemiz 3 kat arttı”

         Ege Üniversitesinin, araştırma üniversiteleri ortasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Budak, “Araştırma Üniversiteleri Kıymetlendirme Toplantısındaki datalara nazaran Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl Araştırma Üniversitesi toplam puanı, Araştırma Kalitesi, Araştırma Kapasitesi üzere alanlarda puanını artırdı. Araştırma Üniversitesi olarak açıklandığımız sıralamadaki yerimizi hem koruduk hem de performans puanımızı artırdık. Devlet üniversiteleri içerisinde hem 2020 hem de 2021 performans değerlendirmesinde 10’uncu sırada yer aldık. Araştırma üniversitesi olmak bizlere hem akademik hem de idari takım takviyesi sağladı. Araştırma Üniversitesi olmamızın akabinde norm takım uygulaması kalkması ve devletimizin de dayanağı ile 2018 yılında 183, 2019 yılında 152, 2020 yılında 172, 2021 yılında 230 ve bugün itibariyle tarihi bir rekor kırarak 312 akademik işçiye takımlarını verdik. Araştırma Üniversitesi Dayanak Programı kapsamında 2023 yılı bütçemiz, bir evvelki yıla nazaran tam üç kat arttı” dedi

         En çok proje yapan üniversite

         Ege Üniversitesinin TÜBİTAK nezdindeki başarılılarını anlatan Prof. Dr. Budak, “TÜBİTAK projelerinde üniversitemiz proje müracaat sayısında Türkiye birincisi, desteklenen proje sayısında ikinci ve toplam dayanak bütçesi manasında üçüncü pozisyonda yer alıyor. TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, üniversitemizde yapmış olduğu ziyarette üniversitemizin artık araştırmayı yürüten değil yöneten bir üniversite olduğunu belirtti. Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. AROM’un kuruluşunun akabinde hem proje kabul sayısında hem de proje tipi sayısında 2 kat artış gözlemlendi. 2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programında Türkiye üçüncüsü, 2209 B Üniversite Öğrencileri Endüstriye Yönelik Araştırma Projeleri Dayanağı Programı kapsamında ise Türkiye ikincisi olduk” diye konuştu.

Derin Teknoloji Fabrikasını Türkiye’ye kazandıracaklarını lisana getiren Prof. Dr. Budak, “Üniversitemiz, patent konusunda TÜRKPATENT datalarına nazaran ülkemizde üçüncü üniversite pozisyonunda. 12. Kalkınma Planı hazırlık kurulunda da üniversitelerin patent durumu da gündeme geldi. Bilim dünyasındaki değişim dönüşüm paradigmaları ışığında artık üniversitelerde patentlerin ticarileştirilmesine tartı verilmesi ve ulusal teknolojiye, ülke kalkınmasına tesir edilmesi vurgulandı. Biz de Ege Üniversitesi olarak bu noktada katkı sunmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Patent ve Ticarileştirme sürecine katkı sağlayacak olan ‘Derin Teknoloji Fabrikası’, Türkiye’nin en büyük prototipleme merkezlerinden birisi olacak. 900 metrekare kapalı alana sahip olacak olan fabrikamız; teknoloji şirketlerini, yenilikçi ürün-teknoloji geliştirmek isteyen ve ölçek büyütmek isteyen  KOBİ’leri, teşebbüsçü, akademisyen, öğrenci, endüstriyel dizayncı ve sanatkarları kapsayan geniş bir yelpazedeki faydalanıcılara hizmet verecek” dedi.

EÜ, Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu kurucu üyesi

Dijitalleşme amaçları doğrultusunda yapılan çalışmaları anlatan Prof. Dr. Budak, “Yeni periyotta belirlediğimiz gayelerden biri olan dijitalleşme maksadı doğrultusunda yeni uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyoruz. Dijitalleşme vizyon çalışmalarımızın birinci meyvelerini toplamaktayız. Dijitalleşmeye yapmış olduğumuz bilişim işçi ve altyapıya yönelik yaptığımız yatırımlar sonucu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi başkanlığında ‘Dijital Avrupa Programı’ kapsamında ülkemizde kurulacak olan ‘Avrupa Dijital İnovasyon Merkezi’ yapılarından biri olarak ‘Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’ protokolünü imzalayarak Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu üyesi olarak seçilen 8 üniversiteden biri olmanın gururunu yaşıyoruz.  Yerleşke tarafında 28, Hastane tarafında 12 büyük ölçekli yazılımı son 5 yılda hayata geçirdik. Bilimsel araştırma projeleri, akademik bilgi sistemi ve dış kaynaklı proje idare sistemi ile ilgili süreçlerin idaresi için akademik bilgi sistemi ‘UNISIS’ uygulamamızı üniversitemizin öz kaynakları ile oluşturduk. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle üniversitemizin kaynaklarını UNİSİS sistemi aracılığıyla ölçeceğimiz eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, döner sermayeye katkı parametreleri üzerinden performanslarını kıymetlendirerek akademik ünitelerimize bütçe, proje ve insan kaynağı temini sağlayacağız. Ege Taşınabilir uygulamamız tamamlandı. Oluşturduğumuz dijitalleşme strateji hareket planı çerçevesinde 28 büyük ölçekli yazılımı da hayata geçirmeyiz hedefliyoruz” dedi.

Öğrencilerin Mesleğine En Aktif Biçimde Dayanak Veren Üniversite

Öğrenci odaklılık konusunda Türk yükseköğrenimine örnek uygulamalar hayata geçirdiklerini belirten Prof. Dr. Budak, “Göreve geldiğim birinci günden beri üniversitemizin mottolarından biri öğrenci odaklılık oldu. Öğrenci odaklılık kavramını Türkiye’de tahminen birinci kere biz lisana getirdik. Öğrenci olmazsa üniversite olmaz dedik. Bunu da pandemi periyodunda bariz bir biçimde gördük. Son 5 yıl içerisinde hayata geçirdiğimiz 85 öğrenci odaklı uygulama ile memnuniyet anketlerinde A plus üniversite olarak ilan edildik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘Öğrencilerin Mesleğine En Faal Halde Dayanak Veren Üniversite’ mükafatını alarak bu misyonumuzu daha da taçlandırdık. Cumhuriyetin 100’üncü Yılı ile birlikte burs konusunda bir açılım yapmak istiyoruz. Üniversitemizde okuyan ve makul kuralları taşıyan öğrencilerimize vakıf üzerinden burs sağlayacağız. Yapmış olduğumuz teşebbüsler sonucunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Gençlik Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun dayanaklarıyla üniversitemize 10 bin kişilik kız-erkek KYK yurdu yapılmasını sağladık. Üniversitemiz SKS bünyesinde öğrencilerimize hizmet veren bin 708 kişilik öğrenci yurdumuzu 2023 yılı içerisinde birinci olarak 250 kişilik kapasite artışı sağlatarak bin 958 öğrenciye çıkaracağız. Daha ileriki projeksiyonda da devletimizin dayanağıyla öğrenci köyümüze yeni binalar ekleyerek bu kapasitesi 2-3 katına çıkarmayı hedefliyoruz.  Ziraat ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin lokasyonlarında iki farklı büyük bir merkezi derslik inşa edeceğiz. Meslek Koordinatörlüğümüz YÖK İzleme Kıymetlendirme Genel Raporuna nazaran de en fazla meslek ve mezun aktifliği düzenleyen üniversite pozisyonunda. Avrupa’nın En Büyük Meslek Fuarını düzenledik” diye konuştu.

Uluslararasılaşma misyonu çalışmaları

Ege Üniversitesinin dünyaya açılımının sürdüğünü lisana getiren Rektör Budak, “Üniversitemizin yeni amaçlarından birisi Milletlerarasılaşma. YÖK’ün yeni vizyonu çerçevesinde biz de bu alanda yeni bir açılım yapmak istiyoruz. Şu anda 2 bin 512 yabancı asıllı öğrencimiz var. Bu manada üniversitemize gelen yabancı asıllı öğrenci sayımızı artırmak istiyoruz. Milletlerarasılaşma Kurulumuz bu bahiste strateji dokümanını hazırlayarak aksiyon planlarını oluşturdu. Milletlerarasılaşma aksiyon planı sunumunda da tüm üniversitemizle paylaştık. Hem YÖK İzleme Kıymetlendirme Kriterlerinde hem de Araştırma Üniversitesi Kriterlerinde değişim programları kapsamında gelen-giden öğrenci ve öğretim elemanı sayımız yıldan yıla artmakta. Muhakkak yükseliş ivmesini yakaladık. YÖK’ün milletlerarasılaşma ve bilgi diplomasisi vizyonu doğrultusunda Türk Cumhuriyetlerine açılımlarımız oldu. Bu kapsamda Türk yükseköğreniminde birinci olma özelliği taşıyan ve örnek teşkil eden Ziraat Fakültemiz ile Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi (ADAU) ortasındaki “İkili Diploma Programı”nı hayata geçirdik. Daha sonrasında YÖK Liderimiz ile Özbekistan temaslarımızla 11 üniversite ile 50 protokol yaptık. Yükseköğretim Şurası uyumunda üniversitemiz mesken sahipliğinde, Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi işbirliğinde ‘Türk– Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu’nu gerçekleştirdik. Özbekistan’dan 33, Türkiye’den 56 üniversite rektörünün katıldığı forumda iki ülke ortasında yükseköğretimde yapılacak iş birliklerini görüşerek katılan 33 Özbek Üniversite ile protokol imzaladık. Bu gelişmeler ışığında Mühendislik Fakültemiz ile Azerbaycan Devlet İkili Üniversitesi ortasında Besin Mühendisliği Kısmı İkili Diploma Programını YÖK’e onaya sunduk. Dünya sıralamalarında da sistematik yükselişimiz devam ediyor” dedi.

Sürdürülebilir ve İklim Dostu Üniversite

Dünyanın hem bir iklim krizinin hem de bir besin kıtlığının eşiğinde bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Budak,  “Bu krizi en yeterli biçimde yönetmek konusunda yeniden bilim yuvası olan üniversitelere büyük vazifeler düşüyor. YÖK Sürdürülebilir ve İklim Dostu Yerleşke projesi kapsamında 10 pilot üniversiteden biri olduk. Yerleşkemizde 110 bin metrekare olan yeşil alan oranını son 5 yılda 420 bin metrekareye çıkardık.  Greenmetric Dünya Yeşil Üniversiteler sıralamasında Türkiye’deki birinci dört üniversiteden biriyiz. Yerleşkemiz şu anda 2 binin üzerinde güneş güçlü led aydınlatma ile aydınlatmakta. Lakin sürdürülebilir yerleşke vizyonumuzu daha da ileriye taşıyacak olan ve üniversitemizin güç muhtaçlığını en optimal düzeyde kullanılmasını sağlayacak güneş gücü projesini hayata geçireceğiz. Yeniden sürdürülebilir yerleşke ve manisiz üniversite vizyonumuz doğrultusunda yerleşkemizin fiziki altyapısını yenileyeceğiz. Engelli öğrenci, akademisyen ve vatandaşlarımıza uygun yaya yolu kaldırım projesini hayata geçireceğiz. Ayrıyeten manisiz yerleşke çalışmalarımız sonucunda YÖK Manisiz Üniversite Ödüllerinde Üniversitemiz, Manisiz Üniversite Program Nişanı kategorisinde 8 nişan almaya hak kazanarak Türkiye birincisi oldu” diye konuştu.

EÜTF Hastanesinde yaşanan dönüşümü anlatan Rektör Budak, “Hastanemizde son 5 yılda teknolojik ve fiziki altyapısını devletimizin takviyesi ile yeniledik. 2022 yılı içerisinde de hem bağış hem de devletimizin takviyesi ile fiziki ve dijital altyapısını yenileyerek günden günde güçlendirmeye devam ediyoruz. Merkezi Ameliyathanemizi, Cumhurbaşkanımızın da dayanağı ile 2023 yılının birinci aylarında açacağız. Fiziki ve teknolojik olarak yenilediğimiz hastanemizin sıhhat hizmeti sunumunu küresel ölçeğe çıkaracak olan özgün modeller geliştirerek sıhhat turizmine efektif olarak geçmek istiyoruz. Hastanemizin yerinde yenilenmesi projesine yönelik etüt proje ihalesi tamamlandı. Proje hastanemizin tüm anabilim kollarının görüşü alınarak şekillendirildi. 2023 yılı içerisinde devletimizin dayanağı ile imal ihalesini yapacağız” dedi.

Rektör Budak, “Ege Üniversitesi marka bedellerini her geçen gün artırmaya devam ediyor. 21. Yüzyıldayız ve Türkiye’nin ikinci yüzyılına giriyoruz. Bilim ve çalışmak tek çıkış noktamız. Cumhuriyetimizi ebediyen yaşatmak için akademik ve idari işçimizle, öğrencilerimizle; ülkemiz için bayrağımız için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Akademik-idari çalışanımızın, öğrencilerimizin sıhhat hizmeti dâhil her türlü gereksinimleri önemsiyoruz. Zira inanıyoruz ki insanlığın kurtuluşu sevgidedir” diyerek sunumunu tamamladı.

 “Ege Üniversitesi bana ilham oldu”

Etkinlikte konuşma yapan Ege Üniversitesi Toplumsal Bilimler Enstitüsü doktora öğrencisi görme engelli Şebnem Karakuş, “Ben, Ege Üniversitesine birinci olarak 2009 yılında Tarih kısmını okumak üzere gelmiştim. O vakitler tüm öğrencilere mecburî olan İngilizce hazırlık sınıfından geçmek için ağır efor sarf ediyordu. İngilizceyi hiç sevmiyordum. Şu an ise Ege Üniversitesinde Mütercim Tercümanlık kısmında doktora yapıyorum. Gelişimimde üniversitemizin katkısı değer biçilemez. Tarih kısmında okurken ailemin teklifiyle KPSS’ye girerek Denizli’ye atandım. Tertipli bir işim oldu. Lakin birinci yılımın sonunda konfor alanımdan çıkmam gerektiğinin farkına vardım. Konfor alanımdan çıkarak tekrardan üniversite imtihanına girdim. Mütercim Tercümanlık kısmını kazandım, mezun olduğumda kısım birincisiydim. Bu öyküyü anlatmamın asıl nedeni, öykümün muvaffakiyete kavuşmasında benim kadar Ege Üniversitesinin de katkısı oldu.  Akredite eğitimler, engellilerin var olabildiği yerleşke ve daha birçok şey bana ve benim üzere birçok öğrencilere ilham oldu. Bana ve benim özelimde tüm öğrenci arkadaşlarıma sunduğu katkılardan dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Burak’a teşekkür ediyorum” dedi.

Program kapsamında   “2022 Yılı kıymetlendirme Videosu” da iştirakçilere izletildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Shell download cami halısı cami halısı casino siteleri
hack forum warez forum hack forum forum bahis onwin giriş fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort bursa eskort meritking meritking meritking meritking giriş antalya escort bahis siteleri casibom deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org Tarafbet giriş istanbul escort escort marmaris hack forum hack forum hack forum hack forum